písmoznalec-samková


Přejdi na obsah

Grafologie a zkoumání ručního písma

Ruční písmo

Písmo již od svého vzniku některé zvídavé jedince zajimalo. Jedny zajímalo z hlediska určení jeho pravosti a druhé z hlediska poznání osobnosti pisatele. Nezřídka se oba zájmy o písmo spojily. Bylo by pokrytecké tyto začátky zkoumání písma ignorovat. V současné době je mezi oběma obory, ačkoliv je u obou objektem zájmu písmo, velký rozdíl. Já osobně vidím podobnost mezi grafologií a písmoznalectvím (zkoumáním ručního písma) jako vztah mezi astrologií a atronomií. Víme z historie, že např. Tycho de Brahe, ač byl astronom, sestavoval i astrologické horoskopy. To je v současné době nemyslitelné, neboť oba odoby jsou si již velmi vzdálené.

Písmoznalectví, zkoumání ručního písma i kriminalistika, zkoumání ručního písma jsou forenzní vědy zabývající se identifikací pisatele. Při zkoumání se využívají metody, jakými jsou grafometrie, analýza, syntéza a jiné.

Grafologie je projektivní metoda psychologie a využívá se ke zjištění profilu osobnosti.
V psychologii má své místo, a pokud je aplikována odborníkem (nikoliv absolventem několikadenního kurzu), získané poznatky je možné dále využít např. v psychoterapii.
Pomocí grafologikých metod by byla možná individuální identifikace pisatele pouze na základě experimenty ověřeného výzkumu, který by potvrdil hypotézu, že kombinace zjištěných rysů osobnosti, projevujících se v písmu, je tak jedinečná (to znamená, že se u jiného člověka nevyskytuje), že lze podle nich jedince identifikovat. Nelze však akceptovat různé grafologické závěry: například že podpis je pravý, neboť se v něm vyskytují znaky značící extravertního jedince.

Často se ve své praxi setkávám s odborným posouzením grafologů, kteří se neuměle snaží používat písmoznalecké metody a pojmosloví. Jsem zde nucena poukázat na skutečnost, že výuka písmoznalce trvá několik let. Osobně se na výuce a zácviku nových písmoznalců podílím a vím, jaké nástrahy na ně čekají, co všechno musí zvládnout a jaké množství informací vstřebat, než mohou samostatně vypracovat svůj první znalecký posudek, který si pak u soudu musí obhájit.
Písmoznalectví je multioborová disciplina, v níž se prolíná několik oborů. Písmoznalcem se nikdo nestane tím, že přečte několik knih. Kromě teoretických znalostí je nutná intenzivní a dlouhodobá praxe pod vedením zkušeného znalce. Tato metoda výuky zkoumání ručního písma není žádným unikátem a podobný systém je využíván ve všech forenzních laboratořích po celém světě.

Je nutné si uvědomit, že výsledky vzešlé ze zkoumání ručního písma ovlivňují životy lidí, vztahují se k jejich majetku i osobním svobodám, proto jakýkoliv nezodpovědný přístup laika, který se považuje za znalce, je nebezpečný. Ohrožuje nejen víru v právo a spravedlnost, ale i důvěru ve výsledky zkoumání ručního písma.


Domů | Biografie | Ruční písmo | Právní rámec | Kontakt | Máte dotaz ? | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku